2014 OVERALL TEAM RESULTS

Division: Co-Ed Team
Place Team Name Total Time Laps
1 Team FedEx One 23:55:10.604 173
2 Rosie's Angels 23:56:21.682 173
3 Jess's Warriors for a Cause Co-ed 23:57:02.994 166
4 Terrapin Racing 23:49:12.616 159
5 De La Solo 23:51:13.535 159
6 St. Jude Flow Riders 23:52:54.178 152
7 Memphis Hightailers/9E 23:56:30.407 149
8 Bikes Plus 22:10:08.773 145
9 Rad Riders 23:55:02.881 141
10 RACE for CHASE 23:31:17.953 136
11 Smith & Nephew 23:56:50.695 134
12 2 Flat Tires and a Sore Tailbone 23:50:36.238 132
13 Easy Riders 23:58:10.817 131
14 KCancer 22:36:55.314 121
15 American Esoteric Laboratories 23:12:36.504 121
16 Drs Rentrop and Geater PLLC 23:51:24.704 121
17 Harmonyx Just Swab It 23:58:11.872 115
18 Sky High 23:39:50.867 112
19 Cycletastics 23:51:19.446 112
20 Team Cyclepaths 23:50:08.792 100
21 Cool Runnings 23:50:35.486 95
22 Knight Riders 21:43:50.543 76
23 SCOTT COUNTY SHERIFF'S OFFICE - ABSURD HERD 22:27:44.448 75
24 Journeymen Racing Team 23:54:26.246 68
Division: Male Team
Place Team Name Total Time Laps
1 MB/BPC 23:55:51.927 214
2 Connors' Crew 23:56:17.919 116
3 Team FedEx Two 23:17:40.703 106
4 Gray Falcons 23:38:47.232 90
5 BSA Troop 633 - Team John Randall 23:49:53.185 73
6 BSA Troop 633 - Team Michael 23:59:37.445 69
Division: Female Team
Place Team Name Total Time Laps
Division: 2 Person Male Team
Place Team Name Total Time Laps
1 I Do It For Foundation 22:55:21.907 114
2 www.micahbranch.com 4:14:39.374 20
Division: 2 Person Female Team
Place Team Name Total Time Laps
1 Lori and Pam Ride for St. Jude 20:37:00.563 66
Division: 2 Person Co-Ed Team
Place Team Name Total Time Laps
Division: Solo Male
Place Team Name Total Time Laps
1 Jim Nabakowski 21:29:12.372 119
2 John Trent 20:23:02.578 113
3 Dale Chrystie 21:29:11.799 111
4 Chris Mueller 23:58:09.388 94
5 Aston Haswell 23:58:01.383 73
6 Neil Tabor 23:58:04.461 72
7 Douglas Gilbert 20:28:30.302 58
8 Joe Catt 23:44:49.164 58
9 ED PERRY 23:59:12.280 53
10 Steven McMillian 17:23:54.500 49
11 Ed Garrison 8:46:52.614 47
12 Derek Drifmeyer 15:47:48.731 36
13 Stephen Smith 17:19:32.314 33
14 Nick Louis 5:37:36.962 5
15 John Joyner 20:22:25.489 4
Division: Solo Female
Place Team Name Total Time Laps
1 Jessica Hardy 18:50:01.160 72
2 Lindsey Pellittieri 23:48:39.365 33
3 Laura Louis 17:11:39.867 16
4 Pam Routh 3:01:45.007 10
5 Linda Porterfield 20:22:27.400 4